Niestety wygląda na to, że obróżki z dzwoneczkiem dla kotów znowu są w „modzie”… Co najdziwniejsze, bardzo często noszą je koty typowo domowe. Pomijając okropnie drażniący dźwięk, który kot musi wysłuchiwać przy każdym kroku, to już obroża sama w sobie, jest dla kota ogromnym zagrożeniem (tak, również w domu!). Kot NIE jest zabawką, NIE potrzebuje nosić obroży „bo ładnie w niej wygląda”.
Pewnie część z Was zastanawia się, po co w takim razie są obróżki z dzwoneczkiem, skoro szkodzą kotu ? Obroże z dzwonkiem miały chronić dzikie zwierzęta przed naszymi czającymi się w krzakach domowymi drapieżnikami. Nie są one ozdobą dla naszych pupili.
Obroża może być ŚMIERTELNYM zagrożeniem dla kota, szczególnie dla tego wychodzącego. Nawet tzw obroże „bezpieczne”, potrafią nie odpiąć się tak jak powinny. Kot chodzi własnymi drogami, zazwyczaj drogi te prowadzą jak najwyżej. Co grozi kotu chodzącemu w obroży?
Zawiśnięcia kota na płocie, gałęzi a nawet KLAMCE w domu!
Zaciągnięcie zbyt ciasno materiałowej obroży z regulowanym obwodem co grozi podduszeniem zwierzęcia.
Utknięcie łapy między obrożą a szyją. Niestety mieliśmy przypadek, gdzie obroża wrosła w skórę zwierzęcia i kot zmarł podczas operacji.
Zsunięcie się obroży na żuchwę, przy próbie jej ściągnięcia przez kota co gwarantuje panikę zwierzęcia i może skończyć się poważnymi uszkodzeniami.

Prosimy, zakładajcie obroże kotom tylko wtedy, kiedy jest to na prawdę konieczne. Pamiętajcie, że koty można czipować. Niestety nie ma skutecznego sposobu na uchronienie kota wychodzącego przed zaginięciem ( a w wielu przypadkach niestety śmiercią na setki sposobów, od wpadnięcia po auto po otrucie czy zarażenie się śmiertelnymi chorobami), czip jest jednak na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem niż obroża. Najbezpieczniej jest jednak po prostu kota nie wypuszczać jeśli nie ma takiej potrzeby :) Kot który nie zna życia na dworze, nie będzie za nim tęsknił, można także nauczyć go wychodzenia na szelkach.
Życie „szczęśliwego kota wychodzącego” może i jest ekscytujące, ale niestety zazwyczaj krótkie.

28053969_1601017909994982_1902875558_n