Procedury adopcyjne

Jak wyglądają procedury adopcyjne krok po kroku:

1 ) Kontakt
Jeśli znalazłeś na stornie zwierzaka który skradł Ci serce, to skontaktuj się z nami na facebooku, instagramie lub mailowo. Przy każdym opisie zwierzaka zamieszczone są dane kontaktowe. Jeśli chcesz skontaktować się telefonicznie prosimy o WYSŁANIE SMSA. Nie mamy telefonu fundacyjnego, podane w opisach numery to numery PRYWATNE. Często pracujemy całymi dniami i nie mamy czasu żeby odbierać. W przypadku adopcji kotów możesz także od razu wypełnić ankietę adopcyjną dostępną na stronie, co znacznie przyspieszy i ułatwi proces adopcyjny:

https://docs.google.com/forms/u/1/d/1AV4DYtpjlZmAVDrbGF0CSXVoL52cs77E06wb8GYD2XU/edit?usp=forms_home&ths=true
Pamiętaj, że to wolontariat. Osoby prowadzące adopcje na co dzień pracują zawodowo, studiują… nie zrażaj się więc gdy od razu jak na odpowiedź będziesz musiał poczekać 1-2 dni.

2) Ankieta adopcyjna (jeśli są wątpliwości lub wiele chętnych).
W trakcie rozmowy wolontariusze MOGĄ poprosić Cię o podanie swojego adresu e-mail na który wyślą ankietę adopcyjną do wypełnienia i odesłania. Pozwala nam to ocenić Ciebie jako przyszłego właściciela zwierzaka. Często nasze zwierzaki są po przejściach, wymagają odpowiedniego profilu opiekuna. Czasami dany zwierzak ma złe nawyki, nie nadaje się do dzieci lub innych zwierząt Ankieta pozwala nam odpowiednio dobrać psa/kota dla Ciebie oraz sprawdzić czy dane warunki mieszkaniowe odpowiadają wymaganiom psa/kota ( niektóre zwierzaki nie potrafią np. zostawać samemu w zamkniętych pomieszczeniach). Wypełnij zatem dokładnie ankietę. Im więcej informacji nam przekażesz, tym łatwiejsze będzie dobranie odpowiedniego zwierzęcia dla Ciebie. Skontaktujemy się z tobą po zweryfikowaniu ankiety. Musi ją wypełnić osoba pełnoletnia która zobowiązuje się też do późniejszego podpisania umowy adopcyjnej. Ankiety najczęściej wysyłamy gdy zwierzak ma wiele chętnych do adopcji.
2) WIZYTA PRZED ADOPCYJNA
Najczęściej nowy dom poznajemy po prostu gdy przywozimy zwierzaka do nowego domu.  Jednak w razie wątpliwości nasz wolontariusz MOŻE chcieć umówić się z tobą na wizytę przed adopcyjną. Odwiedzi Cię osoba znająca potrzeby danego zwierzaka. Porozmawiaj szczerze z naszym wysłannikiem. Wizyta przed adopcyjna jest doskonała okazją do wyjaśnienia wszelkich Twoich wątpliwości i obaw. Może się zdarzyć, że uznamy iż upatrzony przez Ciebie zwierzak z różnych względów nie będzie pasował do otoczenia jakie chcesz mu zaoferować lub też ze względu na jego temperament możesz nie dać sobie z nim rady. W miarę możliwości postaramy się zaproponować Ci innego zwierzaka.. Zależy nam, abyście Ty i Twój adoptowany pies/kot stanowili w przyszłości zgrany duet i aby zwierzak został z Tobą już do końca swoich dni. Spokojnie, nikt nie będzie kazał otwierać zamkniętych pokoi i nie będzie zaglądał w każdy kąt 😉
Oczywiście zwierzaka można wcześniej zobaczyć i poznać. W tym celu należy skontaktować się z opiekunami i umówić na dogodny dla obu stron termin (zwierzaki są w domach tymczasowych które znajdują się u osób prywatnych, nie w schronisku). O adres i dogodny termin należy pytać opiekuna zwierzaka!

4 ) PODPISANIE UMOWY ADOPCYJNEJ/odebranie zwierzęcia
Warunkiem adoptowania zwierzaka jest podpisanie umowy adopcyjnej z naszym przedstawicielem. Do podpisania umowy adopcyjnej niezbędne będą dane z Twojego dowodu osobistego. Umowę adopcyjną podpisuje osoba pełnoletnia, która będzie pełnoprawnym opiekunem zwierzęcia. Nie wydajemy zwierząt jako” prezent” dla innych osób!
Oczywiście umowa adopcyjna może być przesłana/pokazana Wam wcześniej abyście mogli dokładnie się zapoznać z jej puntami (min: obowiązkową kastracją zwierzęcia, szczepieniami, zapewnieniem opieki, tym że zwierzaka pod żadnym pozorem nie można porzucić, oddać do schroniska czy do osobom trzecim bez wiedzy Fundacji). Kwestia samego odbioru zwierzaka jest sprawą indywidualną do ustalenia między opiekunem a Tobą. Po podpisaniu umowy adopcyjnej (którą zazwyczaj podpisuje się na miejscu z przedstawicielem fundacji) zwierzak należy już do Ciebie. W razie jakichkolwiek problemów kontaktuj się z opiekunem psa bądź z osobą prowadzącą jego adopcję.

5) Informacje po adopcji 
Każdy zwierzak pod naszą opieką ma inną historie. Większość mieszka z Nami w naszych własnych ,prywatnych domach/mieszkaniach czyli w domach tymczasowych. Traktujemy ich jak członków rodziny stąd każda informacja , choćby smsowa o tym jak czuje się nasz podopieczny daje nam siłę do dalszych działań Zdjęcia zwierzaków w nowych domach umieszczamy przy danym zwierzęciu( jeśli sobie nie życzycie aby zdjęcie pojawiło się na stronie prosimy o informacje). Czasami wolontariusze mogą też umówić się z Wami na wizytę po adopcyjną aby odwiedzić naszego byłego podopiecznego i zobaczyć jak zaaklimatyzował się w nowych warunkach.

Po co tak „skomplikowana” procedura…
Zwierzęta które oddajemy do adopcji są zazwyczaj zdrowe, zaszczepione, wysterylizowane i przygotowane do życia w domu. Do fundacji trafiają często w fatalnym stanie zarówno fizycznym jak i psychicznym,udzielamy im pomocy medycznej jak i również w wielu przypadkach behawioralnej. Fundacja poświęca ogrom swojego czasu, aby taki zwierzak nadawał się do adopcji, bardzo często wiąże się to także z dużymi kosztami. Traktujemy naszych podopiecznych jak swoich przyjaciół lub członków rodziny, dlatego chcemy mieć pewność, że życie tych zwierząt trafiło w odpowiednie ręce oraz że nie zostanie porzucony czy oddany w kilka dni po adopcji. Procedury mają też pomóc Wam w wyborze idealnego dla Was zwierzaka.
Procedura adopcyjna trwa zazwyczaj maksymalnie kilka dni, podczas gdy nasz podopieczny ma być z Wami do końca swojego życia.

 

Piszę do nas wiele osób z Ukrainy. Niestety znamy wiele historii gdzie zwierzak został adoptowany i zwrócony po chwili bo osoba zza granicy jednak nie chciała tu żyć lub sprawy rodzinne zmusiły ją do powrotu. Oczywiście nie wykluczamy adopcji do obcokrajowców ALE : nasze zwierzęta oddajemy tylko do osób które mieszkają w Polsce już dłuższy czas,  mówiących dobrze po Polsku, mających kartę pobytu, stałą pracę, rodzinę  i pewnych że chcą tu zostać na stałe. Nie oddamy zwierząt osobie która dopiero co przyjechała do naszego kraju a jej sytuacja życiowa nie jest „pewna”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!