Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny.
Zasady uczestnictwa w wolontariacie Fundacji Mondo Cane zawarte sa w regulaminie fundacji.
Decyzję o przyjęciu do grona wolontariusz każdorazowo podejmuje Zarząd Fundacji.
Fundacja nadaje równiez status społecznego inspektora i starszego inspektora ds. ochrony zwierząt.
Inspektorem zostaje osoba z doświadczeniem w ochronie zwierząt, po wypełnieniu ankiety i sprawdzeniu poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
REGULAMIN WOLONTARIATU
FUNDACJI NA RZECZ OCHRONY PRAW ZWIERZĄT
MONDO CANE
Podstawą działalności wolontariuszy jest ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. „o działalności pożytku publicznego i wolontariacie” (Dz. U. 2003 r. Nr 96 poz. 873; z 2004 r. Nr 64 poz. 593, Nr 116 poz. 1203, Nr 210 poz. 2135).
Cele i zakres działania Fundacji MONDO CANE określa statut.
Fundacja MONDO CANE w swojej działalności kieruje się zasadami uczciwości i transparentności.
Dążymy do realizacji celów statutowych, korzystając z oferowanej nam pomocy wolontariuszy, którym, tak jak nam, zależy na egzekwowaniu przepisów ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r. z późniejszymi zmianami.
Regulamin niniejszy określa zasady współpracy władz fundacji z wolontariuszami zaangażowanymi bezpośrednio w realizację naszych celów statutowych.
- Wolontariuszem może zostać wyłącznie osoba pełnoletnia, korzystająca z pełni praw obywatelskich lub osoba niepełnoletnia za zgoda rodziców.
- Wolontariusz działa rzetelnie, efektywnie i najszybciej, jak to jest możliwe, udziela stosownej pomocy zwierzęciu w potrzebie.
- Wszystkie czynności, wykonywane przez wolontariuszy na rzecz zwierząt i w zakresie celów statutowych fundacji, świadczone są nieodpłatnie i bezinteresownie.
- wolontariusz działa zgodnie z obowiązującym prawem i korzysta w swojej pracy z pomocy organów państwowych i samorządowych w zakresie ich uprawnień i obowiązków.
- Wolontariusz ma obowiązek znać treść statutu fundacji w zakresie jej celów i zadań, przepisy ustawy o ochronie zwierząt, inne przepisy dotyczące działalności na rzecz zwierząt oraz procedury interwencyjne, adopcyjne i pozostałe, ustalone w fundacji.
- Wolontariusze konsultują swoje działania i niezwłocznie powiadamiają Zarząd Fundacji o zamiarze podjęcia interwencji.
- Warunkiem podjęcia interwencji jest uzyskanie zgody Zarządu fundacji.
- Konsekwencje działań nie uzgodnionych obciążają wyłącznie wolontariusza, który je podjął na własną odpowiedzialność i na własne ryzyko.
- Wolontariusz proponuje Zarządowi zakres swojej pracy, czas oraz formy działania.
- Kwalifikacje wolontariusza, jego predyspozycje oraz pracę ocenia Zarząd Fundacji.
- Wolontariusz, przed przystąpieniem do pracy, musi zostać przygotowany merytorycznie lub wykazać się niezbędnym doświadczeniem.
- Wolontariusze corocznie odbywają szkolenia dokształcające potwierdzone testem sprawdzającym. Pozytywne zaliczenie testu zwiększa uprawnienia wolontariusza w zakresie podejmowania działań samodzielnych.
- Wolontariusz może uzyskać stopień Inspektora Społecznego ds. Ochrony Zwierząt.
- Status i uprawnienia inspektora społecznego uzyskać można po zaliczonym teście sprawdzającym oraz pozytywnej opinii Zarządu.
- Status inspektora przyznaje Zarząd Fundacji.
- Całością działań realizowanych przez wolontariat kieruje Prezes Fundacji.
- Każdy wolontariusz składa Zarządowi kwartalne ze swej działalności i dostarcza materiały o swojej działalności w formie elektronicznej, w celu umieszczenia tych informacji na stronie internetowej fundacji.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 1.05.2012 i obowiązuje do odwołania lub do momentu ustanowienia nowego.
Prezes Zarządu Fundacji
Katarzyna Śliwa-Łobacz