Nigdy nie bierz za małego zwierzaka!

Dostajemy coraz więcej wiadomości odnośnie małych kociąt i szczeniąt. Na portalach też zaczął się ” sezon na maluchy”. Niestety z roku na rok na ogłoszeniach widzimy coraz mniejsze zwierzaki do oddania. Dostajemy również wiadomości, że ludzie szukają „maksymalnie 2 miesięcznego kotka”… Jest to na prawdę przerażające.

Właściciele próbują jak najszybciej pozbyć się kłopotu, i oddają kociaki od razu gdy te zaczną samodzielnie jeść. Małe, puchate okruszki „schodzą” szybciej niż kocie podrostki.
Pamiętajcie aby NIGDY nie oddawać, i przede wszystkim nie brać kociąt(i szczeniąt!) które mają poniżej 10 tygodnia życia(najlepiej aby skończyły 12 tydzień) ! Owszem, kocięta są w stanie „samodzielnie” funkcjonować już w wieku około 6 tygodni. Tzn potrafią jeść już karmę stałą i niektóre zaczynają ogarniać kuwetkę. Jednak do ich prawidłowego rozwoju potrzebna jest socjalizacja z mamą i rodzeństwem ! Przez kolejne 4/6 tygodni kociaki uczą się jak to jest być kotem. Bawią się między sobą, podpatrują mamę. Kocięta wzięte za szybko mogą mieć ogromne problemy zarówno zdrowotne jak i socjalizacyjne. Często dostajemy wiadomości, że kociak chowany od małego staje się agresywny, drapie, wszędzie sika. To nie kot jest wredny, to człowiek oddzielił go za szybko od matki.
Oczywiście są wyjątkowe sytuacje gdzie zabiera się kocięta wcześniej. Zazwyczaj kiedy kociaki mogą zdziczeć, lub ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Czasami zdarzają się też maluszki wykarmione z butelki. Jednak jeśli kocięta są bezpieczne, razem z mamą i rodzeństwem, NIGDY ich nie rozdzielajcie ! Osoby które biorą takie maleństwa, są „współwinne” ich krzywdy tak samo jak osoba oddająca!