Zaginął zwierzak/znalazłem zwierzaka – co robić!?

Zaginął pies/kot? Co robić?!

1. KONIECZNIE zadzwonić do Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze ( nr telefonu +48 756 420 156) i spytać, czy nie mają u siebie waszego zwierzaka (warto sprawdzić także w innych okolicznych schroniskach). Pamiętajcie, że bezpańskie zwierzęta są odławiane przez służby miasta czy gminy, które następnie odwożą je właśnie do schroniska, z którym miasto lub gmina ma podpisaną umowę! Nawet jeśli pracownik schroniska powie, że waszego zwierzęcia nie ma, należy pojechać i sprawdzić tę informację osobiście. Do schroniska trafia ogromna liczba zwierząt, niektóre są do siebie bardzo podobne, a stworzony im opis nie zawsze pokrywa się w 100% z rzeczywistym wyglądem zwierzaka. Jeśli zguby rzeczywiście nie ma w schronisku – zostawcie informację o zgubie, najlepiej wraz z ogłoszeniem zawierającym zdjęcie i Wasz numer telefonu. Jeśli ktoś zadzwoni, że znalazł podobnego – schronisko poinformuje Was o tym! I nie poddawajcie się w poszukiwaniu zguby mimo, że nie ma go w schronisku! Sprawdzajcie to raz na kilka dni, zwierzak może zostać odłowiony w każdej chwili!
2. Warto wywiesić ulotki ze zdjęciem psa/kota, opisem i waszym numerem telefonu oraz informacją gdzie i kiedy zaginął. Jeśli ma jakieś cechy charakterystyczne lub w trakcie zaginięcia miał na sobie np. obrożę, koniecznie dodajcie to do ogłoszenia. Najlepiej zostawić je w lecznicach, sklepach zoologicznych, przystankach autobusowych i innych miejscach publicznych (przy okazji informując o zaginięciu i zostawiając namiary do siebie w razie, gdyby ktoś go przyprowadził). Szukajcie nie tylko w najbliższym otoczeniu! Psy i koty znajdują się czasami kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zaginięcia!
3. Dodać ogłoszenia w internecie; na swoim profilu, na grupach o tematyce zwierzęcej, na portalach ogłoszeniowych takich jak olx.pl , jelonka.com , alegratka.pl – najlepiej wpisać w wyszukiwarce google hasło „zaginął pies” – dzięki temu wyświetli się tematycznie lista portali, zajmujących się takimi sprawami. Warto także wyznaczyć nagrodę za znalezienie naszej zguby. Niestety ale taka informacja motywuje niektórych do dokładniejszego przyglądania się otoczeniu.
Warto poinformować również Fundację Mondo Cane lub inne fundacje działające w okolicy. Być może ktoś zgłosił się że znalazł waszego psiaka.

Znalazłem psa/kota ! Co robić?
1.Sprawa podstawowa: jeśli zwierzak ma na sobie obrożę, należy sprawdzić czy ma adresatkę, lisetkę lub wpisany numeru telefonu na samej obroży ( czasami numer widnieje od spodniej części obroży! ). Jeśli przy obroży znajduje się numer telefonu, koniecznie zadzwońcie do właściciela i zabezpieczcie zwierzaka do czasu odebrania go. Jeśli ma na sobie lisetkę ( potwierdzającą szczepienie przeciwko wściekliźnie ) – spiszcie numer szczepienia i zadzwońcie do lecznicy która widnieje na lisetce, podajcie numer szczepienia i opiszcie psiaka. Lecznica powinna mieć namiary do właściciela w swojej bazie danych.
2. Jeśli zwierzak nie ma obroży lub ma obrożę ale bez jakichkolwiek danych to w miarę możliwości należy zabrać psa/kota w bezpieczne schronienie i jeśli tylko jest taka możliwość – nie zostawiać go samemu na pastwę losu, który bywa różny. Koniecznie trzeba ze zwierzakiem pojechać do weterynarza i sprawdzić czy zwierzę ma czipa. Jeśli ma – po jego numerze można odczytać dane właściciela, do którego następnie zwraca się weterynarz.
3. Sprawdzić ogłoszenia na różnych portalach społecznościowych; jelonce, olx, itp.. Może się zdarzyć, że ktoś już zamieścił informację, że takie zwierzę zaginęło. Jeśli nie znajdziemy podobnej informacji – warto dodać ogłoszenie o znalezieniu zwierzaka. Tak jak w przypadku gdy sami zgubimy psa- można wydrukować plakaty, ulotki i innego rodzaju ogłoszenia.
4.Poinformować różne lecznice w Jeleniej Górze o znalezieniu zwierzaka, może jest pacjentem którejś z nich ? Poinformować schronisko w razie gdyby ktoś zwierzaka szukał.
5. Jeśli nie jesteście w stanie zabezpieczyć psa/kota – zadzwońcie po schronisko. Zanim jednak przyjedzie hycel, postarajcie się zrobić zwierzakowi zdjęcie i dodajcie informację w sieci, że taki zwierzak czeka na właściciela w schronisku. Warto poinformować także Fundację Mondo Cane, być może uda im się pomóc.

Jeśli masz facebooka dodaj ogłoszenie o zaginięciu/znalezieniu zwierzaka na grupę zaginione znalezione Jelenia Góra i okolice:
https://www.facebook.com/groups/zaginioneznalezionejg/